Oldal kiválasztása

Mi az a Disc személyiségteszt?

A DISC személyiségteszt a személyiségjegyek és viselkedési stílusok azonosítására szolgáló eszköz, amelyet a 20. század közepén fejlesztettek ki. A teszt négy fő dimenzióra épül: Dominancia (D), Befolyás (I), Kitartás (S) és Szabálykövetés (C). Ezek a dimenziók különböző aspektusait tükrözik a személyiségnek, segítve a felhasználókat abban, hogy jobban megértsék saját viselkedésüket és mások reakcióit. A DISC teszt célja, hogy az egyének képesek legyenek felismerni saját erősségeiket és gyengeségeiket, valamint javítani a kommunikációs és interakciós készségeiket.

A DISC teszt kitöltése általában egy kérdőív formájában történik, amelyben a résztvevők különböző állításokkal kapcsolatos preferenciáikat értékelik. A válaszok alapján a teszt algoritmusai meghatározzák az egyén domináló személyiségtípusát, amely segít a viselkedési minták, a kommunikációs stílus és a konfliktuskezelési módszerek megértésében. Az eredmények nemcsak a személyes fejlődéshez nyújtanak iránymutatást, hanem a csapatdinamika javításához is hozzájárulhatnak.

A DISC teszt széles körben alkalmazható különböző területeken, beleértve a munkahelyi környezetet, a pályaválasztást és a személyes kapcsolatok fejlesztését. A teszt révén az egyének képesek jobban megérteni saját magukat és másokat, ami segíthet az együttműködés javításában és a hatékonyabb kommunikációban. A DISC személyiségteszt tehát egy hasznos eszköz lehet mind a személyes, mind a szakmai életben.

Mire használható a DISC teszt?

A DISC személyiségteszt egy nagyszerű eszköz, de fontos, hogy arra használjuk, amire való. Az eredmények közvetlenül hozzájárulnak a személyes fejlődéshez és a hatékonyabb csapatmunkához. Az egyik legfontosabb előnye, hogy segít az egyéneknek megérteni saját viselkedési mintáikat és preferenciáikat a különböző szituációkban. Ez a tudás lehetővé teszi, hogy tudatosabban reagáljanak különböző helyzetekre, és elkerüljék a felesleges konfliktusokat. A DISC teszt megkönnyíti a kommunikációt, mivel az egyének jobban megértik, hogyan viselkednek mások, és hogyan lehet a legjobban közelíteni hozzájuk. Talán a legfontosabb eredménye, hogy lehetőséget ad arra, hogy meglássuk, az egyes tulajdonságaink hogyan hatnak azokra, akik ugyanabba a viselkedéstípusba tartoznak, és mit vált ki azokból, akik nem. Ez lehetőséget ad arra, hogy a másik fél szemszögéből is megvizsgáljuk a viselkedésünket.

Ennek megfelelően a DISC teszt segíthet a csapatdinamika javításában is. A munkahelyi környezetben a különböző személyiségtípusok közötti megértés növeli a hatékonyságot és csökkenti a feszültségeket. A csapatok tagjai könnyebben tudnak együttműködni, ha tisztában vannak egymás erősségeivel és gyengeségeivel. A DISC teszt eredményei alapján a vezetők képesek lehetnek a legmegfelelőbb feladatokat kiosztani a csapattagoknak, így maximalizálva a csoport teljesítményét.

Mire ne használjunk DISC tesztet?

A fentiekből láthattuk, hogy DISC nagyon jól használható akkor, ha egy egyéni visszajelzés a cél a viselkedéssel kapcsolatban. Nagyon jól használható és komplex eredményeket kapunk, amelyek egyéni és csapat szinten is használhatók, azonban az utóbbi időkben a teszt jelentős népszerűség-növekedése miatt olyan területeken is elkezdték használni, amelyekre nem ez az alkalmas megközelítés.

Ne használjuk egymagában egy munkaerő kiválasztási folyamatban, mert nem mutatja meg, hogy mely feladatokra alkalmas a jelentkező. Azt mutatja meg, hogy egy feszült helyzetben milyen viselkedés a jellemző rá, és nem azt, hogy kreatív-e, vagy inkább az adminisztráció területén teljesít jól. Kétségkívül mutat olyan adatokat, amelyek arra csábítanak minket, hogy egy magas szabálykövető eredmény esetén  elkönyveljük, hogy a résztvevő jó rendőr lenne, de egy teszt eredményei alapján ezt nem mondhatjuk ki, ezért kiválasztás során érdemes kombinálni más tesztekkel is, például az MPA Feladatorientáció, MPA Stressz faktorok és az MPA Személyiségdimenziók tesztjeivel, hogy szélesebb képet és megbízhatóbb eredményeket kapjunk.

Szintén nem alkalmas egymagában arra, hogy vezetői kompetenciákat mérjünk. A négy viselkedéstípus egyenértékű egymással. Attól, hogy valakinek magas a dominancia értéke, még nem lesz jó vezető, más szempontokat is figyelembe kell venni. Ebben az esetben is érdemes több dimenziót megvizsgálni, például a konstruktív vezetési képességet, a helyzetfüggő vezetési képességet, illetve a konfliktuskezelést, feladatorientációt.

Nem alkalmas egymagában arra sem, hogy egy komplex személyiségrajzot állítsunk fel, mivel a személyiségnek csak egy (fontos) dimenzióját mutatja meg. A komplex eredményhez kombinálni kell más tesztekkel is, mint például a Belbin, Thomas-Kilmann, Bigfive, Berne, stb.

Hogyan mérjünk fel több dimenziót is egyszerre?

Egy komplex kompetencia felméréshez mindenképpen érdemes több tesztet alkalmazni, mert így láthatjuk a nagyobb képet, és az egyes eredmények korrelációiból többletjelentésekhez juthatunk. Rengeteg elérhető kitűnő teszt van a piacon, de természetesen mi ezek közül a MyPro Analytics MPA Competence modulját javasoljuk, mert nem csak költséghatékonyan mér fel 9 dimenziót, de az MPA algoritmusa és szakértői további jelentéseket, tartalmakat is felszínre hozhatnak az 9 teszt eredményeinek szintézisével.

A MyPro Analyticsben elérhető tesztek:

  • Feladatorientáció
  • Konfliktuskezelés
  • Viselkedéstípusok
  • Személyiségdimenziók
  • Stressz faktorok
  • Attitűdök
  • Empátiás képesség
  • Konstruktív vezetési képesség
  • Helyzetfüggő vezetési stílusok

Hogyan csináld mindezt?

Kérd ingyenes online bemutatónkat, írj nekünk nekünk a jobb alsó sarokban található chat-en, és pár percen belül válaszolunk neked!

RUSZÁK MIKLÓS

Szervezetszociológus, szervezetdiagnosztikai szakértő,
a MyPro Analytics társ-tulajdonosa

Ruszák Miklós

társ-tulajdonos, MyPro Solutions Kft.

Nincs találat

A keresett oldal nem található. Próbálja meg finomítani a keresést vagy használja a fenti navigációt, hogy megtalálja a bejegyzést.