Véleményünk szerint egy jelöltkezelő rendszer akkor tud igazán hatékony támogatást nyújtani a HR-nek és a vezetőknek, ha a szokásos funkciókon felül a kompetencia alapú kiválasztást (competence based hiring) is beépíti és egy rendszerben egyesíti a két módszer előnyeit.
Mikre kell odafigyelni a munkaerő kiválasztás során?
A toborzás és a munkaerő kiválasztás nem egyszerű feladat abban az esetben sem, ha kevés a jelentkező, de ha nagy mennyiségű adatot kell kezelni, akkor már egyenesen kihívás a megfelelő jelöltek és tehetségek kiválasztása és integrálása a szervezetben. Kevés időt tudunk egy-egy jelöltre fordítani és nagy az esélye annak, hogy nem az ígéretes jelöltekkel fogunk foglalkozni, így pedig csökken az esélye a megfelelő munkatársak felvételének. Ezért az alábbi szempontok szem előtt tartása elengedhetetlen a kiválasztás során:
- A korábbi tapasztalatok megfelelőek-e a nyitott pozícióhoz
- A személyes kompetenciák megfelelnek-e a pozíció ellátásához
- Az önéletrajzban vannak-e kihagyások, alapból nem magyarázható hiányosságok
- A végzettség megfelelő-e
- Mikor tud munkába állni a jelölt
Ezeken a szempontokon kívűl még számos egyediséget is meg kell vizsgálni, amelyek további odafigyelést, energiaráfordítást jelentenek.
Milyen funkciókkal rendelkezzen mindenképpen a jelöltkezelő?
Eltérő lehet, hogy a különböző cégeknek milyen funkciókra van szüksége, de vannak olyan funkciók, amelyek megkönnyítik a toborzás és munkaerő kiválasztás folyamatát, és órákat, napokat spórolnak meg a kiválasztást végzőknek.
- Lehessen létrehozni nyitott pozíciókat, amelyekre a jelöltek automatikusan tudnak jelentkezni. Ezekhez a pozíciókhoz lehessen hozzárendelni az egyedi igényeket, például, hogy hány év tapasztalatra van szükség a pozíció ellátásához, milyen nyelvtudás és milyen szinten szükséges, és így tovább.
- Legyen lehetőség az egyéni (soft) kompetenciák mérésére. Ez az elmúlt időszakban egyre fontosabbá vált, mert ezzel lehet biztosítani a megfelelő embert a megfelelő pozícióra elvet. Ha nem megfelelő kompetenciákkal és személyiségjellemzőkkel rendelkező jelölt kerül a csapatba, az nagyobb problémákat tud okozni, mintha nem lenne ott senki. Mik a legfontosabb kompetenciák az egyes munkakörök esetében? Az nagyon eltérő, de fontos szabály, hogy a konfliktuskezelés területén meglegyen a megfelelő integrációs készség, és a csapatszerepek tekintetében a pozícióhoz illő szerepek esetén magas pontszámokkal rendelkezzen a jelölt.
- Legyen meg a lehetőség a jelöltek pontszerű értékelésére, hogy könnyebben lehessen meghozni a döntést.
- Legyen lehetőség státuszok kiosztására, amely átláthatóvá teszi, hogy a jelölt kiválasztása folyamatban van-e, elutasításra került, vagy további teendő van vele, és ezekről a rendszer automatikusan tájékoztassa is a jelentkezőt, hogy ne kelljen plusz adminisztrációval foglalkozni, és ne veszítsünk el a folyamat során egy jelöltet sem azért, mert nem kapott megfelelő tájékoztatást.
- Lehessen jegyzeteket készíteni az interjú során.
- Legyenek benne onboarding funkciók, vagyis egy kattintással lehessen integrálni a megfelelő jelöltet a csapatba. Ez akár a munkaszerződés legenerálását, további adatbekérést, de „csak” a kommunikációt is jelentheti.
- Fontos a jelöltélmény szem előtt tartása is, mivel ha a jelölt nem jól, nem megbecsülve érzi magát a folyamat során, vagy túl hosszúra húzódik a folyamat, akkor rossz hírét viheti a szervezetnek, ami az employer branding szempontjából hátrányos lehet a cég számára.
- Tartsa meg a fel nem vett, de jó jelöltek adatait egy későbbi kiválasztáshoz (ehhez a pályázó engedélyére is szükség lehet)
Mi az a kompetencia alapú kiválasztás (competence based hiring)?
A kompetencia alapú kiválasztás során felmérjük a jelölt személyes kompetenciáit, és egy átfogó elemzést készítünk róla, amelyből láthatóvá válnak az erősségek, a fejlesztendő területek, és hogy ezek alapján a jelentkező megfelelő lehet-e a szervezet és a pozíció számára. Ha a MyPro Analytics rendszerét használod akkor összefoglaló és részletes információkat is kapsz a jelöltről, ami a későbbiekben egy használati utasításként is szolgál a jelölthöz. A MyPro Analytics esetében az alábbi kompetenciákat vizsgáljuk:
- Csapatszerepek
- Konfliktuskezelési stratégiák
- Viselkedéstípus
- Stressz-mintázatok
- Empátiás képesség
- Én-állapotok/attitűdök
- Személyiségdimenziók
- Konstruktív vezetés (vezetők esetén)
- Vezetési stílus és hatékonyság (vezetők esetén)
Kommunikáció és kapcsolattartás
A kommunikáció és a kapcsolattartás fontos szerepet játszik a toborzási folyamat során. Az ATS-nek lehetővé kell tennie az automatizált kommunikációt a jelöltekkel, például az értesítéseket az állapotváltozásokról és az interjúk időpontjairól.
Emellett a rendszernek lehetőséget kell nyújtania a jelöltekkel való kapcsolattartásra, például egyedi üzenetek küldésére és az interjúra való felkészülést segítő információk megosztására. Ezek lehetővé teszik a folyamatos kapcsolattartást a toborzási folyamat során, de nem kell sok energiaráfordítással számolni, mert a egy helyen folyik a kommunikáció.
Jelöltkezelő integrálása a meglévő folyamatokba
A jelöltkezelő integrálása egy logikusan felépített rendszer esetében nem jelenthet jelentős problémát, de szükség lehet a szolgáltató cég támogatására is. Tapasztalatunk szerint, ha HR szakemberek keze is benne van egy program fejlesztésében, akkor a felépítés alapból logikus és a HR számára fontos funkciókat tartalmazó lesz, vagy legalábbis nagyobb az esélye, mint ha a fejlesztésbe nincsenek szakirányú tapasztalattal rendelkező személyek bevonva.
Ettől függetlenül fontos, hogy az integráció folyamatát lépésről lépésre, határidőkkel és felelős személyek kijelölésével tervezzük meg, és vigyük végig!
Integráció a teljesítménykezelő és HR analitikai rendszerrel
Az ATS és a teljesítménykezelő rendszer integrálása/összekapcsolása lehetővé teszi a toborzási folyamatban szerzett információk és adatok átvitelét a teljesítményértékelési folyamathoz. Ez azért fontos, mert a felvett új munkatársak integrációját nagyban tudjuk segíteni, ha az első 90 napra konkrét célokat jelölünk ki, így mindkét fél könnyebben, objektív adatok alapján tud dönteni a továbbiakról. Fontos hogy az onboarding során az új munkatárs egyből bekerüljön a HR analitikába is, mert így könnyebben integrálható a csapatba, és egyből fontos mutatószámokat láthatunk róla.
A MyPro Analytics tudja a fenti funkciókat?
Igen! Talán feltűnhetett, hogy valamennyire „haza beszélünk”, ez nem véletlen. 2015 óta fejlesztjük a MyPro Analytics rendszert, és mivel mi is HR/szervezetfejlesztő szakemberek vagyunk, pontos elképzelésünk van róla, hogy minek és milyen formában kell megjelennie egy jelöltkezelő és munkaerő kiválasztás támogató szoftver esetében. Ebben a felfogásban fejlesztjük a MyPro Analytics-et! Ha kérdésed van, vagy szeretnél egy demo bemutatót, keress minket bizalommal az analytics@mypro.hu email címen!
Az MPA MyWay jelöltkezelő modulunkról itt olvashatsz bővebben és akár létre is hozhatsz magadnak egy fiókot, hogy kipróbáld!
