EGYÉNI ÉS VEZETŐI KOMPETENCIA FELMÉRÉS

A MYPRO ANALYTICS KOMPETENCIA FELMÉRÉSE 9 DIMENZIÓ MENTÉN MÉRI FEL A RÉSZTVEVŐK SOFT KOMPETENCIÁIT, ÉS RÉSZLETES RIPORTOT KÉSZÍT AZ EREDMÉNYEKRŐL

A teszt az összeállítástól függően nagyjából 45-60 perc alatt tölthető ki, és részletes visszajelzést ad az erősségekről és a fejlesztendő területekről.

MyPro Analytics egyéni és vezetői kompetencia felmérés

9 tesztmodult alkalmazunk a pontos eredmény érdekében

 

Kevesen vannak, akik még nem töltöttek ki valamilyen kompetencia tesztet, és valószínűleg a DISC, Thomas-Kilmann, vagy a Belbin elnevezések mindekinek ismerősen csengenek. A kompetencia tesztek azért nagyszerű találmányok, mert jól kidolgozott kérdéseket tartalmaznak és általában nagy mintán validálják őket. Szinte a legtöbb ilyen tesztet jó szívvel lehet ajánlani a fejlődésre vágyóknak, illetve a szakembereknek, hogy fejlesztő folyamatokhoz használják őket.

Egy dolgot viszont szem előtt kell tartanunk, mégpedig, hogy az egy-egy tesztet arra használjuk, amire valóban valók, és ne próbáljunk meg olyan következtetéseket levonni az eredményekből, amelyekre az adott kompetencia, vagy személyiségteszt valójában nem adhat választ.

Hiszünk abban, hogy minden ember, minden személyiség egyedi és megismételhetetlen. Ugyanakkor bizonyos jellemvonások alapján különböző kategóriákba sorolhatjuk őket. A kategóriákon belül azonban széles skálán mozognak az egyéni különbségek. Éppen ezért nagyon fontos a fő hangsúlyok mellett a különböző aspektusokban rejlő egyediségeket is feltárni és tudatosítani. Az MPA Competence kiemelkedő előnye, hogy az alapvonások és az egyedi jellegzetességek feltárására is lehetőséget kínál.

  

Alapvonások, motiváció, attitűd

A tesztmodulok eredményeiből összefoglaló értékelés készítünk, amelyek segítik a könnyebb átlátást és további információkkal egészíti ki a részeredményeket. A 9 munkahelyi viselkedést érintő alapvonás beazonosítása Dobos Elvira és munkatársai 2012 és 2023 között, munkahelyi környezetben, közel 38.000 fős mintán végzett kutatásának eredményein alapul. A kutatás során három alapvető motiváció és három jellemző attitűd került beazonosításra, amelyek kombinációi adják a kilenc alapvonást. A munkahelyi viselkedést érintő alapvonások előre jelzik, hogy a kitöltő milyen típusú feladatkörben fog optimálisan teljesíteni és kiteljesedni.

ALKALMAZOTT SZEMÉLYISÉG ÉS KOMPETENCIA TESZTMODULOK 

A felmérések során az alábbi teszt csomagot szoktuk javasolni, illetve ezeknek a teszteknek az adott célokhoz alkalmazkodóan meghatározott részeit.

FELADATORIENTÁCIÓ

    A feladatorientáció felmérése során információkat kapunk arról, hogy a kitöltő mely típusú feladatokban, és milyen szerepekben tud a leginkább hatékonyan működni.

    Az MPA Csoportszerepek tesztje és eredményei egy több, mint 10 éves saját kutatáson alapuló koncepció, amely több kapcsolódó kérdőív releváns adataiból állapítja meg, hogy a kitöltő mely szerepekben, és milyen módon tud optimális teljesítményt nyújtani. Az eredményekből jól látható, hogy melyek a fő motivációk, inkább vezető, vagy végrehajtó szerepkör jellemző a kitöltőre. Az eredmények összesen öt fontos területre terjednek ki, és átfogó képet adnak a feladatorientációról öt dimenzió mentén.

    KONFLIKTUSKEZELÉS

      A konfliktuskezelési stratégiák azonosítása információval szolgál a különböző helyzetek konstruktív kezelése kapcsán, az önérvényesítés és az együttműködés jellemző szintjéről, a nézetkülönbségek során spontán módon alkalmazott stratégiákról és ezek hatékonyságáról, valamint a fejlesztendő területekről.

      Az MPA Konfliktuskezelési tesztje lehetővé teszi, hogy mélyebb rálátást kapjunk a kitöltő konfliktusok esetén tanúsított attitűddjéről. A konfliktuskezelési módok felismerése elengedhetetlenül fontos lépés egy olyan önfejlesztési folyamatban, ahol célként jelenik meg a viták rendezése, és egyidejűleg a kapcsolat minőségének fenntartása is. Az egyéni eredmények alapján pontosan láthatóvá válnak a fejlődés lehetséges irányai. Ezen stratégiák szervezeti szinten történő vizsgálata pedig megmutatja a szervezet attitűdjét és megküzdési képességének aktuális szintjét is.

      VISELKEDÉSTÍPUS

        A kommunikációs és viselkedési stílus felmérése hasznos információkat ad arra nézve, hogy a mindennapi és munkahelyi helyzetekben, különböző kommunikációs szituációkban milyen módon kezelhetők hatékonyan a kihívások az egyéni jellemzők feltárása és tudatosítása, valamint más viselkedéstípusokkal való összehangolása mentén.

        Az MPA Viselkedéstípus teszt elméleti alapja a Jung-Jacobi kerék, amelyet Jolande Jacobi hozott létre Carl Gustav Jung és William Marston személyiség-tipológiájának egyesítésével. A teszt abban segít a felmért személynek, hogy jobban megértse, és más perspektívából lássa saját maga és mások viselkedését. A modell a személyiségtípusok felmérését olyan magatartásformákra alapozza, ami lehetővé teszi az eredmények munkahelyi környezetben történő hatékony alkalmazását. Az eredmények alapján a felmért személy jobban megértheti a különböző típusok erősségeit és gyengeségeit, így ez a tudás beépíthetővé válik a kapcsolatok és a kommunikáció szintjén. A modell gyakorlati alkalmazása lehetővé teszi a jobb együttműködést a munkatársak között, valamint segíti a kommunikációt és a vezetői képességek fejlesztését.

        SZEMÉLYISÉG-DIMENZIÓK

          A személyiségdimenziók felmérése alapján láthatóvá válik, hogy a felmért személy jellemzően hol helyezkedik el a stabilitás – érzelmesség, extraverzió – introverzió, megőrzés – felfedezés, kihívás – harmónia keresés, valamint spontaneitás – fókuszáltság tengelyeken.

          Az MPA Személyiségdimenziók tesztjének elméleti alapja a Big Five személyiségtipológia, amely egy széles körben elterjedt és használt modell a személyiség öt dimenziójának leírására. Az elmélet a személyiségpszichológia több évtizedre kiterjedő kutatásain alapul, amelyek során a személyiség jellemzőinek összefüggéseit és összetevőit vizsgálták. A teszt gyakorlati jelentősége, hogy segít a kapcsolatok, a munkahelyi teljesítmény és az életszemlélet összefüggéseinek megértésében. Az eredmények hasznosak lehetnek a fejlődési és karrier tervek kialakításában is.

          STRESSZ-MINTÁZATOK

            A résztvevő pozitív és negatív stressz-szintjének felmérése fontos adatokat biztosít az egyes helyzetekbe való érzelmi bevonódással és megterheltséggel, így az energiafelhasználás hatékonyságával kapcsolatban.

            Az MPA Stressz-mintázatok tesztje a tranzakcióanalízis elméletére (TA) épül. A elmélet alapfeltevése, hogy a stresszt nem kizárólag a minket érő külső események okozzák, hanem az ezekre adott reakcióinknak is nagy szerepe van a stressz-szint növekedésében. A teszt segítségével meghatározható, hogy melyek azok a gondolkodási minták, amelyek meghatározzák az egyén külső ingerekre adott reakcióit. A mintázatok beazonosítása által az egyén mélyebben megismeri saját működését, felismeri ezek hatásait a különböző élethelyzetek és a munkavégzés során. A külső eseményekre, ingerekre adott reakcióink tudatosítása lehetővé teszi, hogy ne elszenvedői, hanem aktív alakítói legyünk az eseményekre adott válaszainknak.

            EMPÁTIÁS KÉPESSÉG

              Az empátiás képesség alacsony, optimális, vagy magas szintje meghatározó a résztvevő kooperációjában, különösen stressz- vagy konfliktus helyzetekben, ezért fontos ennek tudatosítása.

              Az MPA rendszerben az empátiás képességet a Deutsch-Madle féle empátia skála segítségével mérjük. A kérdőív része a szituációs jellemzők és az azokra adott reakciók meghatározása. A kapott eredmények alapján meghatározható az egyén képessége mások érzéseinek és szempontjainak megértésére, ami fontos szerepet játszik az interperszonális kapcsolatokban. Az empátiás képesség a munkahelyi viselkedés és a vezetői működés szempontjából is meghatározó jelentőséggel bír.

              ATTITŰDÖK / ÉN-ÁLLAPOTOK

                Az attitűd felmérés a társas helyzetekben jellemző viselkedésmintákra vonatkozóan ad információkat a felmért személyről.

                Az MPA rendszerben az Attitűd / Én-állapotok teszt az Eric Berne által kifejlesztett Tranzakcióanalízis Elmélet (TA) része, és az önismeret fejlesztése mellett számos területen hasznosítható munkahelyi környezetben is. A Berne által kidolgozott kommunikációs modell az emberi interakciók elemzésére szolgál, és az egyén három különböző én-állapotát, a felnőtt, a szülői, és a gyermeki én-állapotot, valamint ezek változatait határozza meg. A felmérés célja, hogy az egyén megértse saját én-állapotainak változásait, és hogy azok hogyan befolyásolják a jelen pillanatban végzett tevékenységeit, aktuális döntéseit, viselkedését, és szükség esetén tudatosan változtathasson ezeken.

                KONSTRUKTÍV VEZETÉS

                  A konstruktív vezetési képesség felmérésének segítségével arra kaphatunk választ, hogy a vezető milyen hatékonyan alkalmazza a belső motiváció erősítésének eszközeit, így szükség esetén kijelölhetők a fejlesztés irányai.

                  Az MPA Konstruktív vezetés tesztje azt vizsgálja, hogy a vezető mennyire képes motiválni munkatársait a szervezeti célok megvalósításában. A teszt megalkotásánál a konstruktív vezetés elméletét vettük alapul, mely szerint a konstruktív vezető számára kiemelt fontosságú, hogy a szervezeti teljesítmény maximalizálása mellett figyelembe vegye a munkatársak szükségleteit és támogassa őket egyéni céljaik megvalósításában is. A teszt azt vizsgálja, hogy a vezető képes-e a munkatársak nagyobb teljesítményre való motiválására, a munkahelyi pozitív légkör megteremtésére és fenntartására, valamint az egyéni különbségekben rejlő lehetőségek kiaknázására.

                  VEZETÉSI STÍLUS ÉS HATÉKONYSÁG

                    A felmérés eredményeiből beazonosítható, hogy a vezető mely vezetési stílusokat alkalmazza a különböző vezetési helyzetekben, hogyan és milyen hatékonysággal irányítja beosztottjait és a munkavégzést.

                    Az MPA Vezetési stílus és vezetői hatékonyság tesztje Paul Hersey és Ken Blanchard helyzetfüggő vezetés elméletére épül. Az elmélet lényege, hogy a vezetőnek nem elég ismernie és alkalmaznia a különböző vezetői stílusokat, de azt is jól meg kell tudnia választani, hogy egy adott helyzetben melyik vezetői stílussal tudja a lehető legjobb eredményt elérni. A teszt azt vizsgálja, hogy a vezetőnek megtalálható-e mind a négy stílus (irányító, motiváló, támogató és delegáló) a vezetői eszköztárában, van-e olyan amelyik túl nagy hangsúlyt kap, vagy éppen hiányzik, és képes-e felismerni egy konkrét szituációban a leghatékonyabb működési módot.

                    Átfogó riport, részletes eredmények, komplex megközelítés

                    A MyPro Analytics (MPA) Competence kompetencia felmérés eszközében többféle elméleti háttérre alapozott tesztet használunk a különböző kompetencia-területek felmérésére. Ezt a módszertant hatékonyabbnak tartjuk az egyedi tesztek használatánál, mert így több szempontból kaphatunk fontos információkat az egyénről. Mivel személyiségünk, viselkedésünk és gondolkodásunk komplex, így az egyetlen megközelítésre alapozott teszt nem adhat teljes képet az összes aspektusról. A MyPro Analytics használata lehetővé teszi, hogy különböző szempontok mentén értékeljük az egyén munkához kapcsolódó kompetenciáit, várható viselkedését különböző szituációkban, értékeit és motivációit. A több aspektus mentén történő mérésnek köszönhetően jobban megérthetjük a különböző tényezők összefüggéseit, és egymásra gyakorolt hatását is. Ez a típusú felmérés tehát lehetővé teszi, hogy teljesebb képet kapjunk a felmért személyről, ami segíti a jobb megértést, és helytállóbb döntések alapjául szolgálhat.

                    13 + 15 =

                    Kérdésed van, vagy demo fiókot szeretnél? 

                     

                    Írhatsz nekünk emailt is, de ha gyorsan szeretnél választ kapni, javasoljuk, hogy írj a live chaten a jobb alsó sarokban található chat ikonra kattintva!